Aktualna wystawa


Warning: copy(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /anielska/plugins/content/mavikthumbnails.php on line 661

Warning: copy(http://parafia-bemowo.home.plimages/stories/plakaty/plakat11.jpg): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /anielska/plugins/content/mavikthumbnails.php on line 661
Ośrodek Michael i Galeria Anielska zaprasza serdecznie na wystawę

Malarstwo na Szkle - Tematy Pasyjne

Autorstwa KRZYSZTOFA OKONIA
Wernisaż i otwarcie wystawy w czwartek 2 kwietnia 2009 r. o godz. 19.00
Galeria otwarta w dniu wernisażu od 19.00 do 21.00

Tematy PasyjneW okresie Wielkiego Postu i czasie renowacji misji parafialnych zapraszamy wszystkich parafian do galerii Anielska na chwilę zadumy, wyciszenia i spotkania się z Jezusem Cierpiącym, ukazanym bardzo sugestywnie techniką malarstwa na szkle przez pana Krzysztofa Okonia – artysty z Krakowa.

Krzysztof Okoń
Od 1965 r. występował jako wiolonczelista w założonym przez siebie Trio Krakowskim, który to zespół występował w Europie, USA, byłym ZSSR, Jordanii, Algierii. Trio Krakowskie zyskało znaczną renomę zdobywając w 1965 r. I nagrodę Premio A. Vivaldi na konkursie muzyki kameralnej w Sienie organizowanym przez Accademia Chigiana, czy w 1973 r. nagrodę miasta Rzymu, dając tam około dwunastu koncertów, w tym wykonując cykl dziewięciu triów Ludwika van Beethovena, a w 1976 nagrodę miasta Krakowa. W 1974 roku występował jako solista z zespołem smyczkowym Al'Antico, zdobywając I nagrodę na konkursie Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie. Zespół Trio Krakowskie po zmianie składu i nazwy na Trio Cracovia występuje do dziś.

Działalność plastyczną Krzysztof Okoń rozpoczął w 1965 r. jako autodydakta, wybierając jako sposób twórczej ekspresji malarstwo na szkle. W początkach twórczości inspirację stanowiła twórczość ludowa, którą poznał w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, jednak szybko wypracował własne środki wyrazu artystycznego, zyskując uznanie krytyków i publiczności.

Od końca lat 70-tych Krzysztof Okoń zajmuje się również rzeźbą (pełną i płaskorzeźbą) wysoko ocenianą przez znawców sztuki, będącą dopełnieniem malarstwa. Od lat 90-tych eksperymentuje z drzeworytem.

W tematyce wystawy dominują motywy zaczerpnięte z Biblii. Zobaczymy Piety obrazy ukazujące Ukrzyżowanie, i czas Triduum Paschalnego – czyli mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Są to obrazy nie tyle święte i lukrowane ale obrazy do modlitwy i rozpamiętywania dramatu odkupienia. Przez powagę, tajemniczość, operowanie światłem i mrokiem, odczuwamy w najlepszych obrazach Okonia coś więcej niż tylko wartość estetyczną. Ich sacrum wywodzi się z nastroju, tworzonego szczególną intensywnością barw, jakby rozświetlonych od środka, pozwalających raczej myśleć o stanach mistycznego olśnienia niż o realności przedstawionych wydarzeń. Obrazy Krzysztofa Okonia malowane na szkle zapraszają do kontemplacji dzieła zbawczego Jezusa Chrystusa.
Do góry

Copyright © Galeria Anielska 2020

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates