Aktualna wystawa


Warning: copy(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /anielska/plugins/content/mavikthumbnails.php on line 661

Warning: copy(http://parafia-bemowo.home.plimages/stories/plakaty/plakat_20.jpg): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /anielska/plugins/content/mavikthumbnails.php on line 661
Ośrodek Michael i Galeria Anielska zaprasza na wystawę

Koronowane Madonny Polskie

Wystawa obrazów Pani JANINY BOŻENY ALEKSY
Wernisaż 10 maja 2012 r. o godz. 19.00

Koronowane Madonny PolskieStefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski, uważał, że każde sanktuarium jest dla danego terenu, czy diecezji małą Jasną Górą. Sanktuaria cenił bardzo wysoko. Nazywał je: „krynice łaski Chrystusowej rozlewające się przez Maryję na cały kraj”. Mówił o nich, że „każde sanktuarium nawet to małe, ubożuchne, to jakby dłoń Maryi, Królowej Polski, wyciągająca się ku wspomożeniu i ku obronie narodu”. A Maryja czczona w rozlicznych wizerunkach to „Królowa o wielu obliczach”.

Prymas Tysiąclecia pragnął przyczynić się do wzrostu Jej czci w naszym narodzie. Dlatego tak chętnie i z gorliwością koronował obrazy maryjne na terenie całej Polski. W ciągu kilkudziesięciu lat posługi w polskim Kościele dokonał 41 koronacji i 6 rekoronacji wizerunków maryjnych. Koronował obrazy i „wszystko, co Polskę stanowi” ubezpieczał w macierzyńskich dłoniach Matki Bożej.

Pani Bożena Janina Aleksy zobowiązała się, wszystkie te wizerunki skopiować i uczynić z nich swoistą kolekcję, dla Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 12). Dom ten usytuowany w pobliżu Jasnej Góry, tak drogiej sercu Prymasa Tysiąclecia, jest miejscem utrwalania i upowszechniania Jego duchowego dziedzictwa: zawierzenia bez reszty Bogu i Matce Najświętszej, szacunku dla człowieka oraz umiłowania Kościoła i Ojczyzny.

Autorka kolekcji podjęła się ogromnego i niełatwego zadania z ogromnym zaangażowaniem i sercem. Każdy namalowany przez Nią obraz maryjny to nie tylko trud twórczej pracy, ale przede wszystkim znak Jej modlitwy i zawierzenia.

Janina Bożena Aleksy urodzona w Witkowie na Dolnym Śląsku jest nauczycielką zajęć plastycznych i wychowania początkowego. Od 1990 r. brała udział w zajęciach malarstwa u prof.Ewy Wróblewskiej w Warszawie. W latach 1998-2003 podczas pobytu w Rzymie malowała pod kierunkiem polskiego malarza na emigracji prof. Józefa Natansona. Uczestniczyła w plenerach malarskich w Pompejach, Castel Gandolfo, Trewiniane i Rzymie. Podczas pobytu w Brukseli prowadziła zajęcia z malarstwa w klubie międzynarodowym (Women’s International Club) organizowała i uczestniczyła w plenerach malarskich i wernisażach. Obecnie mieszka w Warszawie. Od 2005 r. jest członkiem Towarzystwa Artystów Polskich. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą i pastelem. Ulubione tematy to pejzaż, martwa natura i malarstwo sakralne. Obecnie przygotowuje dużą serię obrazów pod tytułem „Koronowane Madonny Polskie”- nazamówienie Instytutu im.Kardynała Wyszyńskiego.
Do góry

Copyright © Galeria Anielska 2021

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates