Poniedziałek, 6 Kwietnia 2020

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 3 marca 2013 roku w 62 rocznicę wykonania wyroku śmierci na oficerach Czwartego Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie została odprawiona, przez proboszcza parafii ks. Józefa Grońskiego,  okolicznościowa Msza św. Udział w niej wzięli m.in. ks. prałat komandor Janusz Bąk (Ordynariat Polowy), Jacek Dziuba, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, mjr  Waldemar Kruszyński prezes Zrzeszenia "WiN" obwodu Warszawa wraz z gronem kombatantów oraz reprezentanci Wojska Polskiego i liczni wierni.
 
Władze samorządowe reprezentowali Bohdan Szułczyński - zastępca burmistrza gminy Bemowo oraz Marek Cackowski wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo. Wyrazem ciągłości tradycji historycznej była symboliczna obecność Andrzeja Kawalca syna podpułkownika Mieczysława Kawalca, zamordowanego wraz ze swym dowódcą ppłk. Łukaszem Konradem Cieplińskim i pięciu innymi towarzyszami walki 1 marca1951 roku w piwnicy pomieszczeń gospodarczych więzienia UB przy ul. Rakowieckiej.

Ks. proboszcz witając zebranych stwierdził, że udział w dzisiejszej uroczystości  jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania dla tradycji niepodległościowych i naszym podziękowaniem  za ich krew przelaną w obronie Ojczyzny.

W homilii, którą głosił ks. prałat Janusz Bąk, kaznodzieja zwracając się do kombatantów Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i wszystkich zebranych, powiedział, że „pochody, Msze św., wieczory pamięci, projekcje filmów, wspomnienia – to jest nasz raport, który chcemy złożyć tym, którzy oddali życie za takie wartości jak Bóg, honor, Ojczyzna”. Nawiązując do kontekstu historycznego i przemian po 1944 roku w Polsce mówca zauważył, że czyn zbrojny żołnierzy wyklętych był odpowiedzią na działania nowego zaborcy, który pozbawiając nas ziem wschodnich, chciał nam odebrać prawo głosu i zbudować państwo wasalne, całkowicie sobie podporządkowane. I choć „żołnierze wyklęci co prawda ulegli zbrojnie nowemu okupantowi, to jednak odnieśli moralne zwycięstwo. Zwyciężyła idea wolności, przywiązanie do tradycji patriotycznych, gotowość ponoszenia ofiar dla niepodległej Ojczyzny” – powiedział ks. komandor. Cytując zaś słowa bł. Jana Pawła II o tym, że wolności nie można posiadać, trzeba ją zawsze zdobywać – wskazał, że tak też jest z walką narodu o posiadanie własnego, wolnego państwa.

Spotkanie w bemowskiej świątyni było kolejnym z wydarzeń obchodzonego w naszej Ojczyźnie po raz trzeci Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego (głównie Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość"), walczących przeciw sowietyzacji Polski w latach 1944-63.

ks.kp

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2020

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates