Poniedziałek, 6 Kwietnia 2020

„Symfonia pieśni żałosnych” Góreckiego

„Symfonia pieśni żałosnych” GóreckiegoW Niedzielę Palmową 24 marca 2013 roku o godz. 16.00 w naszym kościele odbędzie się wielkopostny koncert Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva. Tym razem usłyszymy rzecz niecodzienną – niezwykle poruszającą III Symfonię niedawno zmarłego wielkiego polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. W swoim dziele artysta użył trzech niezwykłych tekstów z różnych epok, które są tytułowymi „pieśniami żałosnymi” – „Lament Świętokrzyski”, „Modlitwa wyryta na ścianie zakopiańskiej celi z 1944 roku” oraz pieśń ludowa „Kajze mi się podzioł” z opolskiego. Symfonia ta w latach 90-tych stała się niezwykle popularna za granicą, królując nawet na światowych listach przebojów muzyki POP, co jest ewenementem w dziedzinie muzyki klasycznej. Utwór ten w pełni odzwierciedla indywidualny, charakterystyczny język muzyczny kompozytora. Minimalizm Góreckiego wyróżnia się szczególnym rodzajem emocjonalności, duchowości i kontemplacji. Muzyka tej symfonii zatrzymuje współczesnego słuchacza w bliżej nieokreślonej czasoprzestrzeni, w której anielski głos zdaje się być przewodnikiem po świecie zadumy, refleksji i nostalgii.
 
Bemowska Orkiestra SymfonicznaCamerata Viva powstała w czerwcu 2009 roku z inicjatywy Piotra Grinholca. W skład zespołu wchodzą utalentowani młodzi muzycy – uczniowie, studenci i absolwenci uczelni muzycznych. Połączyła ich wspólna pasja – muzyka symfoniczna, dzięki której artyści mogą wspólnie doskonalić swoje umiejętności w grze zespołowej i prezentować publiczności interesujący efekt artystyczny. Od samego początku istnienia idea młodzieżowej orkiestry wspierana jest przez księży michalitów z warszawskiego Bemowa. Od 2012 roku zespół współpracuje z Urzędem Dzielnicy Bemowo – gospodarzem i organizatorem przedsięwzięć artystycznych zespołu. Od 2011 roku kierownictwo muzyczne sprawuje Rafał Janiak, z którym zespół wykonuje dzieła muzyki od XVII do XXI wieku.

Rafał Janiak – dyrygent i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem prof. Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie prof. Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Zdobył wiele nagród w konkursach muzycznych ogólnopolskich i międzynarodowych. Dwukrotnie był laureatem „Studenckiego Nobla” a także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Keimyung University Foundation oraz dwukrotnie Prezydenta Miasta Gdańska (2005, 2009). Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w swojej macierzystej uczelni, a od sezonu 2012/13 jest dyrygentem – asystentem w Filharmonii Narodowej.

Joanna Freszel – absolwentka UMFC w Warszawie w klasie prof. Jadwigi Rappé, odznaczona Medalem Magna cum Laude, stypendystka MKiDN, zgłoszona do Paszportów Polityki. Zdobywała najwyższe miejsca i nagrody specjalne na konkursach między innymi im. Haliny Halskiej (Wrocław, 2009), im. K. Szymanowskiego (Łódź, 2009), im. Hansa Gabor (Wiedeń, 2011), opera Voice Competition isa 12 (Jennersdorf 2012). Jest również finalistką Viotti Competition (Vercelli, 2012). Spośród ról operowych artystka wykonywała między innymi partię Muzetty, Vénus i Phrygienne, Fiordiligi i Małgorzaty. Koncertuje także z programem oratoryjnym: Requiem W. A. Mozarta, Wielką Mszę h-moll J. S. Bacha, IX Symfonię L. Beethovena czy IV Symfonią G. Mahlera. Zadebiutowała również na deskach Estońskiej Opery Narodowej oraz w Sewilskim Teatro Lope de Vega.

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2020

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates